Kategorie:

Co to jest bruzdownica i slotter?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Bruzdownica jest formą specjalistycznego narzędzia o podwójnym ostrzu. Służy przede wszystkim do wycinania wąskich kanałów w ścianach z cegły, kamienia i betonu. Jest używany głównie przez elektryków i hydraulików. Narzędzie jest dostępne w wersjach od 110 V do 230 V i ma regulowaną głębokość cięcia, która zapewnia dokładne wyniki. Urządzenie jest napędzane silnikiem elektrycznym, który napędza parę krążków ściernych umieszczonych blisko siebie. Ma podobną konstrukcję jak szlifierka kątowa. Podstawowym działaniem bruzdowni jest za pomocą ciągłego ruchu dobijanie do ściany w celu wycięcia kanałów na przewody elektryczne i rury. Wszystie potrzebne narzędzia do wbijania znajdziesz u nas!

Na rynku dostępne są dwa rodzaje bruzd i sloterów.

Z dyskami – Urządzenie jest wyposażone w 2 do 6 dysków i może gładko przecinać dowolny materiał. Są one zazwyczaj wyposażone w segmentowe tarcze diamentowe. Ponadto mogą wytrzymać przez dłuższy czas w przypadku prawie każdego rodzaju cięcia. Kiedy mowa o cięciu, odpowiednio mieć coś również do sklejania, a raczej łączenia- zszywacze w naszej ofercie to podstawa do łączeń
Z nożami – Wyposażone są w noże zamiast ostrzy tarczowych. Nadają się do cięcia miękkich materiałów, takich jak drewno czy gips. Nie zaleca się ich stosowania do rowkowania w twardych materiałach, takich jak beton czy kamień.
Wybór bruzdownicy i slotera na podstawie cech:
Szerokość cięcia – Sugerowana szerokość cięcia w zakresie 10-40 mm. Odbywa się to poprzez ruch podkładki dystansowej między ostrzami dysku. Zazwyczaj wielkość głowicy tnącej pomaga określić szerokość cięcia urządzenia.

Głębokość cięcia – Dobrze jest mieć pokrętło regulacji głębokości, aby dostosować głębokość cięcia bruzdownicą. Standardowy zakres głębokości cięcia wynosi od 5-75 mm.

Liczba dysków – Lepiej mieć więcej dysków, aby zapewnić płynną pracę i trwałe rowki. Maszyna sześciotarczowa jest idealna do regularnego profesjonalnego wycinania bruzd. Maszyna o 2-4 dyskach nadaje się do użytku domowego.

Średnica tarczy – Średnica tarczy pomaga określić zdolność bruzdownic do wycinania bruzd. Większa średnica, mocniejszy jest bruzdownica. Ponadto cięższa maszyna jest szybsza i bezpieczniejsza w eksploatacji.

Odsysanie pyłu – Ponieważ maszyna generuje ogromne ilości pyłu i zanieczyszczeń, konieczne jest podłączenie do niej odkurzacza. Ponadto system odsysania pyłu musi być wystarczająco mocny, aby zebrać pył wytwarzany przez maszynę.

Ważne punkty do rozważenia w przypadku bruzdownicy i slotera:
1. Najpierw określ, które wszystkie elementy dodać do ściany, np. kable elektryczne, rury wodociągowe itp.

2. Ustal głębokość bruzdy w zależności od rozmiaru rury lub kanału.

3. Również szerokość chase’a jest oparta na głębokości 'chasera’.

4. Trasa kanału lub rury powinna przebiegać przez ścianę lub ścianę działową.

Środki bezpieczeństwa, które należy podjąć podczas korzystania z bruzdownicy i slotera:
Zawsze dokładnie sprawdź, czy ściana lub podłoga, która ma zostać przycięta, nie ma żadnych przewodów elektrycznych ani rur grzewczych. Można to zrobić za pomocą detektora rur i kołków.
Niezbędne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, w skład których wchodzą ochronniki słuchu, okulary ochronne, ochrona dróg oddechowych oraz rękawice. Gwoździe do gwoździarki ułatwiają pracę i usztywnianie konstrukcji, lecz tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność.
Zawsze trzymaj dzieci i zwierzęta z dala od urządzenia podczas użytkowania, aby uniknąć śmiertelnych obrażeń.
Upewnij się, że kabel zasilający maszyny nie jest podłączony zbyt daleko, aby uniknąć niepotrzebnych przeszkód lub zagrożeń.
Frezarkę należy zawsze trzymać mocno.
W przypadku wchodzenia w twardą ścianę zaleca się pracę po przekątnej, aby uniknąć osłabienia konstrukcji.