Kategorie:

Czy hipnoterapia działa?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Pomimo jej stosowania od XVIII wieku, hipnoterapia nadal cieszy się opinią sceptyków w środowisku medycznym. Jednak staje się coraz bardziej akceptowaną i uznaną formą terapii. Wzrasta liczba certyfikowanych i licencjonowanych lekarzy stosujących hipnoterapię w swojej praktyce.

Dowody naukowe potwierdzające korzyści płynące z hipnoterapii są ograniczone, ale rośnie. Niektóre badania pokazują „obiecujące” wyniki lub „mogą być pomocne we wnioskach”. Najmocniejsze dowody na poparcie stosowania terapii hipnotycznych pochodzą z badań nad hipnozą w leczeniu bólu, objawów IBS i PTSD. Większość stowarzyszeń i organizacji medycznych twierdzi, że potrzeba więcej badań, aby wyciągnąć sensowne wnioski na temat skuteczności hipnoterapii.

Czy można zahipnotyzować?

Każda osoba różni się zdolnością do zahipnotyzowania. Obawy lub obawy osoby związane z hipnozą mogą zakłócać jej zdolność do hipnozy.

Jaki typ osoby najbardziej czerpie korzyści z hipnozy?

Osobą, która najprawdopodobniej odniesie korzyści, jest osoba, która ma silną motywację do rozwiązania problemu. Jak każde inne leczenie, hipnoza może być pomocna w pewnych stanach lub u niektórych osób, ale może być również nieprzydatna.

Czy hipnoterapia jest nieodpowiednia dla niektórych osób lub w określonych sytuacjach?

Hipnoza Lublin może nie być odpowiednia dla osób z poważnymi problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak objawy psychotyczne, w tym halucynacje i urojenia. Może być również nieodpowiedni dla kogoś, kto używa narkotyków lub alkoholu. Wykorzystanie hipnozy do odzyskiwania pamięci jest w dużej mierze nie poparte badaniami. Zaleca się również ostrożność w odniesieniu do jego stosowania w radzeniu sobie ze stresującymi wydarzeniami od wczesnego życia. Użycie hipnozy w takich sytuacjach może stworzyć fałszywe wspomnienia, zwłaszcza jeśli zostaną podane niezamierzone sugestie, i może wywołać więcej niepokoju i niepokoju.