Światłowody-g6f2eb12c0_1280
Kategorie:

Dlaczego port SFP jest ważny?

Avatar
Opublikowane przez Anna

Prawie wszystkie szybkie przełączniki sieciowe będą działać tylko z portami światłowodowymi, ponieważ tylko światłowód może zapewnić maksymalną przepustowość na duże odległości. Chociaż kable miedziane obsługują jeszcze szybką transmisję, są grubsze i droższe, co gorsza, nadają się tylko do bardzo krótkich długości.

Tak więc patchcordy światłowodowe są istotną częścią nowoczesnych przełączników Ethernet. Pełniły rolę ważnego mostu łączącego transceiver i przełączniki. Następnie przesyłaj sygnał światłowodem nawet na setki kilometrów. 

Przejdźmy teraz do powodu jego ważności.

  • Po pierwsze , ponieważ forma SFP jest najbardziej popularna i najlepiej prosperująca w branży nadajników-odbiorników, forma SFP jest najbardziej rozsądnym i opłacalnym wyborem. 
  • Po drugie , SFP jest bardziej miniaturowy niż port GBIC. Dlatego czasami określaliśmy go również jako port mini-GBIC. Pomaga to podwoić gęstość portów w tej samej przestrzeni przełączników. 
  • Po trzecie , można go podłączać podczas pracy. Administrator sieci może szybko wymienić odpowiedni moduł SFP bez wyłączania przełączników. Dzięki temu idealnie nadaje się do rozbudowy lub modyfikacji istniejących sieci bez całkowitej zmiany infrastruktury kablowej.
  • Wreszcie jest to opłacalne. Ze względu na popularność formatu SFP na rynku jest tak wielu dostawców i możliwości wyboru. Dlatego producenci przełączników mogą łatwo znaleźć solidnego dostawcę po niskich cenach. A koszty te w końcu reagują na ceny urządzeń przełączających, dodatkowo rozszerzając rynek sieci.

Port SFP vs. port SFP+ vs. port XFP vs. port QSFP28, jaka jest różnica? 

Jeśli jesteś nowym człowiekiem w branży sieciowej, możesz również usłyszeć o innych powiązanych słowach, takich jak port SFP+, port XFP i port QSFP28. 

Przyjrzyjmy się teraz tym słowom w prosty sposób.

Port SFP to najczęstszy sposób nawiązywania połączeń. Jednak możemy również odnosić się do szybkiego portu SFP jako portu SFP +, takiego jak szybkości transmisji danych 8G, 10G i 16G.

Port XFP to fizyczne gniazdo, które akceptuje wtyczki modułu XFP . Jest przeznaczony tylko dla transceiverów 8G i 10G XFP, ale nie obsługuje innych prędkości.

Port QSFP28 jest przeznaczony przede wszystkim do znacznie większej prędkości 100G. W przeciwieństwie do portu SFP, nie tylko obsługuje transceiver o większej szybkości, ale także ma większy rozmiar i więcej pinów na złączu. 

Jednym słowem porty SFP i SFP+ mają ten sam rozmiar i odnoszą się do tego samego, z wyjątkiem szybkości obsługi. Port QSFP28 jest różnych typów i jest odpowiedni dla przełączników centrów danych 100G.