soap-gb470ba53f_1280
Kategorie:

Higiena osobista: przewodnik po zdrowych praktykach.

Avatar
Opublikowane przez Anna

Twoja skóra głowy ciągle swędzi? Czy odczuwasz nieprzyjemności z powodu nieświeżego oddechu lub zapachu ciała? A może jesteś ofiarą powtarzających się infekcji grzybiczych. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, prawdopodobnie nie przestrzegasz zasad higieny osobistej.  

Higiena jest zdefiniowana jako szereg działań sprzyjających zachowaniu zdrowia i ochronie przed chorobami. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest to szerokie pojęcie, które obejmuje nie tylko osobiste nawyki, ale także praktyki w zakresie czystości w domu i miejscu pracy.

Dlaczego musimy dbać o higienę?

W ciągu dnia mamy kontakt z milionami bakterii i wirusów. I to dzięki ciągłemu utrzymywaniu siebie i otoczenia w czystości udaje nam się zachować zdrowie przez większość czasu. Niehigieniczne środowisko jest jak kosz na śmieci pełen składników odżywczych, w których mikroorganizmy, takie jak bakterie, mogą się rozwijać, pomagając im rozprzestrzeniać choroby. 

Badania wykazały, że zła higiena wpływa również niekorzystnie na zdrowie psychiczne i obniża samoocenę. To cecha samozaniedbania, która pośrednio świadczy o pogarszającym się samopoczuciu człowieka.

Kroki do doskonałej higieny osobistej

Higiena osobista polega na dbaniu o swoje ciało poprzez wykonywanie prostych czynności, takich jak kąpiel, szczotkowanie i regularne mycie rąk.

Oto 7 praktyk, które musisz włączyć do swojej codziennej rutyny.

1. Szczotkowanie

Dentyści zalecają mycie zębów po każdym posiłku. Szczotkowanie dwa razy dziennie — po przebudzeniu i przed pójściem spać — przez co najmniej dwie minuty jest jednak koniecznością. Regularnie nitkuj ​​zęby, używaj zalecanego przez lekarza płynu do płukania ust i chodź na regularne kontrole dentystyczne, aby powstrzymać próchnicę i nieświeży oddech. Badania wykazały, że osoby, które nie dbają o swoje zęby, są podatne na zaawansowaną próchnicę i zapalenie przyzębia, które obejmuje infekcje dziąseł, rozchwianie zębów i destrukcję kości szczęki.

2. Kąpiel

To, jak często się kąpie, jest subiektywne, ale przynajmniej raz dziennie jest idealne. Prysznic z mydłem usuwa bakterie, martwy naskórek, pot i osady olejowe na skórze, zwłaszcza w zakrytych obszarach, takich jak pachy lub pachwiny. Jeśli nie zostaną oczyszczone, mogą powodować choroby skóry, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca lub zapalenie skóry. Przydatny będzie podajnik do ręczników papierowych.

Należy również myć włosy co najmniej dwa razy w tygodniu. Zapewni to, że skóra głowy będzie wolna od olejków, łupieżu i innych drobnoustrojów, umożliwiając w ten sposób zdrowy naturalny wzrost włosów.

3. Mycie rąk

Twoje ręce codziennie dotykają niezliczonych przedmiotów, przyczyniając się do zapadania i rozprzestrzeniania się chorób układu oddechowego, takich jak przeziębienie, koronawirus czy zapalenie płuc, a także chorób przewodu pokarmowego, takich jak biegunka i zatrucia pokarmowe. Mycie rąk mydłem dobrej jakości w regularnych odstępach czasu to zdrowa praktyka.  Warto zaopatrzeć się w dozownik mydła. Ale powinieneś to robić zwłaszcza przed i po jedzeniu, po kichaniu, wyrzucaniu śmieci, dotykaniu zwierzęcia lub udzielaniu pierwszej pomocy. 

4. Higiena paznokci

Paznokcie należy regularnie przycinać i czyścić, aby zapobiec osadzaniu się brudu, który może prowadzić do infekcji. Powstrzymaj się od obgryzania paznokci. Jeśli chcesz mieć długie paznokcie, czyść je regularnie szczoteczką do paznokci.

5. Higiena toalety

Toalety są jednym z najczęstszych źródeł zakaźnych patogenów żołądkowo-jelitowych, takich jak E.coli, Shigella lub paciorkowce. Dokładnie myj ręce mydłem przez dobre 20 sekund po skorzystaniu z toalety, zwracając szczególną uwagę na paznokcie. Spłukuj przy zamkniętej klapie sedesu, aby zapobiec „lataniu” śmieci. Deski sedesowe i podłogi muszą być zawsze czyste i suche.

6. Higiena narządów płciowych

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni nosić czystą bawełnianą bieliznę i codziennie myć okolice narządów płciowych wodą z mydłem. Nieobrzezani mężczyźni powinni oczyścić nagromadzoną smegmę (wydzieliny olejowe) na napletku ciepłą wodą z mydłem. Kobiety powinny czyścić srom zwykłą wodą. Regiony te są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą powodować infekcje, takie jak wrzody narządów płciowych, brodawki narządów płciowych, a w niektórych przypadkach nawet nowotwory. Zła higiena narządów płciowych może również powodować rozwój chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka, opryszczka narządów płciowych, chlamydia i HIV. 

Kobiety w okresie menstruacji powinny zmieniać podpaski lub tampony co 4 do 5 godzin, aby zapobiec drożdżakom pochwy. 

7. Higiena chorobowa

Zawsze, gdy poczujesz się chory, zdystansuj się od innych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakaźnych mikroorganizmów. Należy również zakrywać usta i nos podczas kaszlu i kichania. Unikaj dzielenia się naczyniami i natychmiast wyrzucaj zabrudzone chusteczki/chusteczki do pojemnika na odpady biomedyczne.

Czy mydła i roztwory antybakteryjne działają?

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków nauka nie udowodniła jeszcze, że dostępne bez recepty mydła antybakteryjne lepiej zapobiegają chorobom niż mycie zwykłym mydłem i wodą. Ponadto szerokie stosowanie tych produktów przez długi czas rodzi pytania o potencjalne negatywne skutki zdrowotne. Wszystkie podobne produkty znajdziesz w tym miejscu: sklep z artykułami BHP.

Ludzka skóra nigdy nie jest w 100% wolna od drobnoustrojów. Istnieją bakterie i grzyby, zwane zbiorczo florą skóry, które są naturalnymi mieszkańcami ludzkiej skóry. Te flory utrzymują równowagę pH skóry, a także kontrolują przerost jakiejkolwiek pojedynczej kolonii drobnoustrojów. Nadużywanie mydeł antybakteryjnych ma tendencję do zachwiania tej równowagi na korzyść grzybów i innych opornych bakterii, co prowadzi do infekcji i innych niepożądanych skutków dla organizmu.