Niezależnie od tego, czy przycinasz gałęzie wysokich drzew na trawniku, czy wymieniasz lub malujesz listwy w wielopiętrowym domu, podnośnik koszowy może sprawić, że praca będzie bezpieczniejsza i łatwiejsza. Są to duże i mocne maszyny, dlatego przed wypożyczeniem jednej z nich należy rozważyć pewne kwestie.
Krok 1 Wynajem podnośnika koszowego
Ustal, czy planowany wynajem podnośnika koszowego uzasadnia wydatek wynajmu podnośnika koszowego. Jeśli poradzisz sobie z drabiną lub rusztowaniem, prawdopodobnie zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Krok 2 Uzyskaj wyceny od wypożyczalni podnośnika koszowego.
Uzyskaj wyceny od kilku wypożyczalni, jeśli wynajmujesz podnośnik koszowy. Ustal, czy wynajmowana (lub kupowana) maszyna jest odpowiednia do terenu, na którym będzie pracować oraz czy ma wystarczający zasięg i wydajność do pracy, do której jest przeznaczona. Oto kilka kwestii, o które należy zapytać w kontaktach z wypożyczalnią:
Udźwig.
Podnośniki powietrzne mogą podnosić ładunek o wadze od 500 do 1000 funtów. Jeśli w koszu będzie potrzebna więcej niż jedna osoba wraz z narzędziami, prawdopodobnie potrzebny będzie podnośnik o większym udźwigu.
Typ paliwa.
W podnośnikach lotniczych zazwyczaj stosuje się benzynę, olej napędowy lub gaz płynny (na przykład propan). Będziesz chciał wybrać windę, do której możesz zaopatrzyć się w paliwo, jeśli planujesz z niej intensywnie korzystać.
Typ terenu.
Podnośniki powietrzne są dostępne z napędem na dwa lub cztery koła i mają różne bieżniki opon (lub nawet gąsienice przypominające spycharki na miękkich lub piaszczystych glebach). Jeśli Twój projekt będzie realizowany na pochyłym lub bardzo miękkim podłożu, podnośnik może w ogóle nie być dobrym wyborem.
Zasięg.
Podnośniki powietrzne mają zasięg pionowy od 30 stóp (9,1 m) do ponad 100 stóp (30,5 m). Można je również rozciągać poziomo, ale wysuwanie teleskopowe przy niskim kącie wysięgnika zmniejsza udźwig i stabilność podnośnika.
Krok 3
Skontaktuj się z wypożyczalnią w sprawie ubezpieczenia najemcy, opłat za dostawę i odbiór, opłat za sprzątanie i tankowanie oraz innych kosztów związanych z wynajmem sprzętu. Te ukryte koszty mogą być ponad dwukrotnie wyższe niż podana cena.
Krok 4 Zdobądź narzędzia i materiały.
Zdobądź narzędzia i materiały potrzebne do wykonania prac, które planujesz wykonać przy użyciu podnośnika koszowego. Jest to szczególnie ważne, jeśli wynajmujesz windę, ponieważ mogą wystąpić spowolnienia, jeśli będziesz musiał zrobić zakupy po rozpoczęciu pracy.
Krok 5 Zapoznaj się z windą po jej dostarczeniu.
Zapoznaj się z windą po jej dostarczeniu. W Stanach Zjednoczonych OSHA wymaga, aby wszystkie podnośniki koszowe obsługiwane przez pracownika w trakcie jego pracy miały instrukcję obsługi umieszczoną na sprzęcie. Przyjrzenie się wszystkim elementom sterującym i zapoznanie się z ich funkcją w instrukcji obsługi pozwoli ci zrozumieć, jak działa konkretny podnośnik, z którego będziesz korzystać.
Krok 6 Sprawdź stan windy.
Należy to zrobić również po przyjęciu dostawy maszyny od wypożyczalni, ponieważ możesz ponieść odpowiedzialność za wszelkie uszkodzenia podnośnika podczas jego użytkowania. Na początku każdego dnia użytkowania należy przeprowadzić kontrolę maszyny, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna w obsłudze. Oto ogólne elementy, na które warto zwrócić uwagę:
Poziom paliwa. Jeśli pracujesz w koszu, a w maszynie skończy się paliwo, możesz utknąć w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby użyć dodatkowych elementów sterujących do opuszczenia maszyny z naziemnego panelu sterowania.
Stan opon. Nigdy nie używaj podnośnika z niedopompowanymi oponami lub oponami wykazującymi uszkodzenia, które mogą spowodować ich awarię. Gdy podnośnik koszowy Poznań pracuje pod obciążeniem, szybko spuszczane powietrze z opony może spowodować utratę równowagi i przewrócenie się maszyny.
Węże hydrauliczne należy sprawdzać pod kątem uszkodzeń, wycieków, załamań lub narażenia na ścieranie. Napraw lub wymień wszystkie węże, które wydają się być zagrożone awarią.
Gaśnica powinna być zamontowana w łatwo dostępnym miejscu.
Sprawdź poziom oleju i płynu chłodzącego w silniku podnośnika.
Upewnij się, że wszystkie panele dostępu są zabezpieczone.
Sprawdź, czy w miejscu pracy nie ma nierównego lub niestabilnego podłoża oraz sprawdź promień obrotu maszyny, aby upewnić się, że podczas obracania maszyny nie uderzy ona w sąsiednie konstrukcje.
Krok 7
Ustaw zdalny kluczyk w pozycji Sterowanie pomostem na naziemnym panelu sterowania. Umożliwia to uruchomienie silnika windy z platformy i połączenie panelu sterowania platformy w celu sterowania pracą windy.
Krok 8
Upewnij się, że czerwony przycisk wyłącznika awaryjnego na naziemnym panelu sterowania jest wyciągnięty.
Krok 9
Załóż odpowiednią uprząż zabezpieczającą przed upadkiem. Wyreguluj taśmę zawieszenia tak, aby była dobrze dopasowana i sprawdź stan lonży.
Krok 10
Wejdź na kosz roboczy (platformę), zablokuj bramkę i przymocuj linkę zabezpieczającą przed upadkiem do pierścienia D znajdującego się na platformie.